23.02.2012

ARCHITEKTURA W LUDZKIM WYMIARZE

Praca nad "Fotograficznym przeglądem architektury powojennej 1945 - 1989 w województwie śląskim" rozpoczęła się wraz z przyznaniem mi stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w drugiej połowie 2010 roku. Temat jest obszerny, nadal są takie miejsca, do których muszę pojechać (po raz pierwszy lub kolejny). Ciągle coś odkrywam, moje zasoby się powiększają :) Kilkanaście fotografii i krótka informacja o projekcie dostępna jest TU.
Jest to temat, który zainspirował mnie do kilku działań. Po pierwsze blokowiska to świetne tło do portretu. Krótką sesję zrealizowałam w zeszłym roku z Gosią  - TU, a na pewno będą kolejne. Po drugie, w tak szerokim przeglądzie, wyraźnie widać zmiany w przestrzeni publicznej, które właśnie się dokonują. A kilka fotografii, które ilustrują ten temat miałam okazję zaprezentować na wystawie zbiorowej Śląskie.Zmiana.2011 w styczniu 2012 w Galerii Pustej Centrum Kultury Katowice (informacje TU, TU i TU). No i wreszcie rzecz, która mnie "wciągnęła" ostatnio. Zainteresowali mnie ludzie, którzy związani są z tą architekturą - mieszkańcy, użytkownicy, architekci. Postanowiłam zestawić wybrane miejsca z ludźmi, którzy w jakiś sposób są z nimi związani. Dodatkowo uzupełniam fotografie, krótkim komentarzem, wypowiedzią sportretowanej osoby. Przyznam, że patrzenie na architekturę przez pryzmat człowieka, który jest związany z danym miejscem, zmienia perspektywę.
Na razie jednak nie odsłaniam całości tematu, praca trwa, a zaprezentuję tylko jeden zestaw: nieistniejący już dworzec w Katowicach i Tomek Malkowski. 
My work on the "Photographic overview of postwar architecture 1945 - 1989 in Silesia, PL" began with the grant of a Marshal of Silesia province, in the field of a culture, in the second half of 2010. Still there are places to which I have to go - the first time or again, I discover some new buildings (A few photos and short report about the project is available HERE).
This is a project that inspired me to other topics. First of all, a block of flats are a great backgroud to for a portrait. A short session was realized with Gosia last year (HERE) and will be more. Second, I can see changes in the public space - a few photographs that illustrate the subject I presented on the group exhibition Śląskie.Zmiana.2011 in Pusta Gallery, Katowice PL, Jan 2012 (information HERE, HERE and HERE). And finally very interesting topic - people who are connected with that architecture - residents, users, architects. I decided to combine some places with people who are associated with them somehow and put down a short comment - it changes the perspective. Above I present only one picture for now - non-existent railway station in Katowice PL and Tomek Malkowski, architect and journalist who was against the demolition of the station.

5 komentarzy:

  1. już jestem ciekawa efektów projektu z człowiekiem, coś czuję, że to będzie ogromnie ciekawe, trzymam kciuki za powodzenie sprawy ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten parasol jest czadowy! Gdybym wiedział, że te portrety są takie wymyślne to bym się krzyżem pod tym kościołem położył, a nie stał jak tyczka ;p

    OdpowiedzUsuń
  3. Spoko, spoko! Wyszło bardzo very najs Elvisie :)

    OdpowiedzUsuń